1 LISTOPADA – PAMIĘTAMY, WSPOMINAMY… KLASOWE WYJŚCIA NA CMENTARZ

Takie ciche, ciche święto,
Rozjarzone świeczkami,
Dzień, w którym serce pozdrawia,
Pamięta
Tych, co rozstali się z nami.

Święto rozsnute mgliście
Nad jesiennym, zadumanym światem,
Gdy żywi zmarłym dobrą myśl wyślą,
Zmiotą z grobu zeschłe liście,
Położą kwiatek.

Hanna Łochocka "Dzień zaduszny"

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła Pamięta", organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Akcja ta ma na celu upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych ważnych dla lokalnej społeczności. W poniedziałek 30 października 2023 br., klasy pierwsze, drugie i trzecia odwiedziły stary cmentarz krośnieński na ulicy Krakowskiej, gdzie znajduję się pomnik Powstańców Styczniowych. Dzieci w ciszy i w spokoju pomodliły się i zapaliły znicze.

Klasa czwarta i piąta wybrały się na cmentarz komunalny, gdzie odwiedziły grób żołnierzy Armii Krajowej, symboliczny grób Nieznanego Żołnierza oraz groby poległych żołnierzy we wrześniu 1939 roku. Uczniowie zapalili światełko pamięci na bezimiennych i opuszczonych grobach, aby wspomnieć wszystkich zmarłych z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.

Wyjście na cmentarz to była wyjątkowa lekcja historii, wychowania, empatii i szacunku. Dni, w których szczególnie wspominamy bliskich zmarłych jest doskonałym czasem do zadumy i kultywowania pamięci o tych, którzy zapisali się na kartach historii. A zatem PAMIĘTAJMY…

Mamy nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu wyzwoliła uczucia przywiązania do własnego miasta tzw. „Ojczyzny”. Od nas zależy co ocalimy od zapomnienia….

„Nieważne, czy rok minął,
Dzień, miesiąc, czy też lata…
Gdy odszedł Ktoś na zawsze,
To tracimy cząstkę świata…
I cząstkę samych siebie,
Bo żyjemy już inaczej…
Świat wygląda tak samo,
Choć tyle się zmieniło…
Nic już się nie powtórzy,
Nie będzie już jak było…
Cóż zostało nam dzisiaj?
Wspomnienia…
Ten czas, te chwile…
To dużo… czy może niewiele…
Aż tyle, czy tylko tyle…”

GALERIA

Opracowanie – Elżbieta Stępak