Biblioteka

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 12.00 - 13.00
Wtorek 12.15 - 13.00
Środa 12.00 - 13.00
Czwartek 8.00 - 10.00
10.30 - 13.00
Piątek 8.00 - 9.00
12.00 - 14.00

Nasza biblioteka szkolna wraz z czytelnią to przyjazne miejsce w szkole. Tutaj można w miłej atmosferze poczytać lub posłuchać ciekawą książkę, oraz skorzystać z księgozbioru podręcznego. Znajdziemy tu wiele interesujących encyklopedii, słowników, leksykonów z różnych dziedzin wiedzy.

Jesteśmy w trakcie kompletowania lektur do klas 4-8. Staramy się, aby były w twardych okładkach i wydane z wydawnictw słynących z pięknie ilustrowanych pozycji jak np. „Greg Kolorowa Klasyka”

Dbamy o to, aby nasz księgozbiór składał się nie tylko z lektur szkolnych, ale kupujemy wiele pozycji książkowych zamówionych przez naszych czytelników, jak np. pozyskane niedawno kolejne tomy serii „Baśniobór,” na które już są zapisy.

Biblioteka posiada również bogaty zbiór multimediów, wykorzystywanych do pracy na zajęciach. Są to : Percepcja wzrokowa, Zajęcia logopedyczne, Akademia umysłu, Ortografia, Matematyka, Moc emocji, Czytanie sylabami i wiele innych.

Biblioteka w ramach realizowania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa współpracuje z nauczycielami i wychowawcami świetlicy, organizując ciekawe wydarzenia, konkursy i wystawy np. „Wystawa bohatera przeczytanej lektury”.

W bibliotece działa Koło Przyjaciół Książki „Witajcie w naszej bajce”, gdzie czytamy i dyskutujemy o ciekawych książkach, bajkach i baśniach.

Do tej pory przeczytaliśmy już „Kopciuszka”, „O wróbelku Elemelku”, „Księgę uczuć”, „Naszą mamę czarodziejkę”, „Tajemnice kina”, „Dziewczynkę z parku” i urywki „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Baśń o dwunastu miesiącach”


W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 w wysokości 3000 zł.

Środki zostały przeznaczone na zakup lektur i nowości wydawniczych dla uczniów, na nagrody książkowe oraz w ramach akcji ,, Z książką na wakacje”, wszyscy uczniowie otrzymali lektury do następnej klasy.

Na projekt przeznaczone było 3750 zł. Na zakupy nowości wydawniczych wydaliśmy 3400 (3000 zł. z dofinansowania Projektu, a 400zł wkład własny) ,na nagrody i lektury na wakacje, które uczniowie otrzymali w prezencie ze środków projektu wydaliśmy 350 zł.

 • zakup nowości książkowych - 160 woluminów, lektury, książki ,wśród których znalazły się również pozycje uwzględniające potrzeby uczniów niepełnosprawnych – książki z ilustracjami, posiadające większy druk, w celu rozwijania percepcji wzrokowej dzieci i ich wyobraźni;

Odbywały się wydarzenia promujące czytelnictwo:

 • Konkurs recytatorski „Co słonko widziało” w 180 rocznicę urodzin naszej lokalnej poetki M. Konopnickiej, na którym wręczane były nagrody książkowe
Wspólne zdjecie laureatów konkursu wraz z jury.

Strona zawierająca relację z konkursu Co słonko widziało

 • Uroczyste Pasowanie na czytelnika biblioteki „Niebieskiej 21” dla dwóch klas pierwszych połączone z lekcją biblioteczną „ Poznajemy bibliotekę” i z wręczeniem pamiątkowych książek „Pierwsze abecadło”. Książkę otrzymaliśmy w ramach kampanii Instytutu Książki „Mała książka Wielki Człowiek”

Strona zawierająca szczegółową relację z uroczystości pasowania na czytelnika

 • Utworzone zostało w bibliotece Koło Przyjaciół Książki „Witajcie w naszej Bajce”. W ramach pracy koła odbywały się spotkania dwa razy w tygodniu, w dwóch grupach wiekowych, na których na głos czytano bajki, baśnie, lektury, rozmawiano o pisarzach i książkach, które uczniowie chcieliby przeczytać. Organizowano we współpracy z nauczycielami zajęcia plastyczne na których uczniowie rysowali ulubionych bohaterów, które potem umieszczane były na gazetce ściennej w bibliotece.

Strona zawierająca opis szkolnego koła przyjaciół książki

 • Przystąpiliśmy do VI Ogólnopolskiego konkursu „Wielka Liga Czytelników”, w kategorii I-III. Na chwilę obecną przeszliśmy do etapu III.
 • Zorganizowano warsztaty „Mój pierwszy Lapbook”. Jest to forma kreatywnego zaprezentowania informacji na dany temat, jest niezastąpioną pomocą dydaktyczną przy czytaniu lektur, nauce nowych słówek, terminów, itd.
 • Przeprowadzono konkurs dla klas pierwszych i drugich pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” podczas którego za najpiękniejsze zakładki wręczono nagrody książkowe, a zakładki zostały umieszczone na wystawie w bibliotece

Strona zawierająca relację z konkursu By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą

 • zorganizowano wystawy bajek i baśni
 • stragan z wierszami Jana Brzechwy
 • wystawę starych książek z XIX/XX wieku pt. „Książki naszych dziadków”. Książki i stare portrety pochodziły ze zbiorów własnych bibliotekarza. Wystawa została odwiedzona przez wszystkie klasy, wzbudzając wielkie zainteresowanie nigdy niewidzianymi przez uczniów starymi książkami

Strona zawierająca relację z otwarcia nowej wystawy pt. Książki naszych dziadków

 • wystawy nowości zakupionych do biblioteki, które również jak wszystkie wydarzenia były przez bibliotekarza zamieszczane na stronie internetowej naszej szkoły jak również w zakładce Biblioteki

Strona zawierająca wykaz nowości bibliotecznych

Nawiązano współpracę z Krośnieńską Biblioteką Publiczną filia nr 3 Os. Traugutta, gdzie dzieci brały udział w zajęciach propagujących czytelnictwo, uczyły się samodzielnie wypożyczać i poszukiwać książki i lektury. Wzięły udział w prawdziwym papierowym teatrze japońskim Kamishibai i oglądnęły bajkę pt. „Słowik”.

Strona zawierająca relację z wizyty w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Uczniowie w ciągu całego roku brali udział w konkursach recytatorskich organizowanych przez bibliotekę, układali podczas zajęć puzzle ze zdjęciami najpiękniejszych bibliotek na świecie. Nawiązano też współpracę z drugim oddziałem Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Ordynackiej gdzie w dziale multimediów uczniowie na wakacjach uczyli się kodować.

Zrealizowaliśmy też akcję „Z książką na wakacje” w ramach, której wszystkie dzieci odchodząc na wakacje otrzymały po jednej lekturze do następnej klasy. Książki zostały zakupione z dofinansowania jakie otrzymaliśmy z NPRCZ oraz wkładu własnego.

Bibliotekarz Małgorzata Czudec