LISTA LEKTUR W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

Obowiązkowe:
  • Janina Porazińska „Pamiętnik Czarnego Noska”
  • Wanda Chotomska „Gdy zamierzasz przejść ulicę”
  • Julian Tuwim „Warzywa”, „Abecadło”, „Ptasie radio”
  • Danuta Wawiłow „Marzenie”
  • Jan Brzechwa „Żaba”
Uzupełniające:
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”
  • Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”
  • Rafał Witek „Pierwszaki z kosmosu”
  • Maria Kownacka „Plastusiowy pamiętnik”
  • Hanna Łochocka „O wróbelku Elemelku”
  • Natalia Usenko „Potwór ekologiczny”
  • Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka”
  • Marcin Brykczyński „Tata”
  • Dorota Gellner, Wścibscy;
  • Małgorzata Strzałkowska „Leśny Krasnoludek”
  • Władysław Bełza „Katechizm polskiego dziecka”
Obowiązkowe:
  • Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie”
  • Danuta Parlak „Kapelusz Pani Wrony”
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”
  • Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”
  • Lind Asa, Piaskowy wilk
  • Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie
  • Danuta Wawiłow „Jak tu ciemno”
  • Jan Brzechwa „Na wyspach Bergamutach” , „Prima aprilis” , „Na straganie” , „Sowa” , „Żuk”
Uzupełniające:
  • Wiera Badalska „Legenda o białym orle”
  • Wanda Chotomska, Wacław Bisko „Pies z ulicy Bałamutów”
  • Lucyna Krzemieniecka „Jak się krasnal z sójkami za morze wybierał”
  • Mira Lobe „Babcia na jabłoni”
  • Małgorzata Strzałkowska „Król Lul i warzywa”
  • Wanda Chotomska „Dlaczego cielę ogonem miele?” , „Alfabet”, „Dzieci pana Astronoma” , „Legenda o Warsie i Sawie”
  • Małgorzata Strzałkowska „Pasta z jajek z musztardą”, „Pasta z twarożku i łuskanych pestek słonecznika”, „Witaminowa bomba”
obowiązkowe:
  • Barbara Kosmowska „Dziewczynka z parku”
  • Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”
  • Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą”
  • Joanna Papuzińska, Asiunia
  • Maria Krüger „Karolcia”
  • Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”
  • Hans Christian Andersen „Brzydkie kaczątko”
  • Jan Brzechwa „Michałek”, „Żuraw i czapla”
  • Maria Terlikowska „Drzewo do samego nieba”
Pozostałe uzupełniające:
  • Władysław Broniewski „Jesienny wiatr”
  • Wanda Chotomska „Pan Listopad”
  • Anna Czerwińska- Rydel „W poszukiwaniu światła. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”
  • René Goscinny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”, „Mikołajek ma kłopoty”
  • Ludwik Jerzy Kern „Piotruś i powietrze”
  • Maria Konopnicka „Jak to z lnem było?”
  • Janina Porazińska „O dwunastu miesiącach”, „Szewczyk Dratewka”
  • Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”
  • Beata Ostrowicka „Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”
Obowiązkowe:
  • Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”
  • Janusz Christa „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)
  • Rene Goscinny Jean – Jacques Sempe „Mikołajek” (opowiadania: „Rosół”, „Ludeczka”, „Rower”)
  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, „Pani Twardowska” - fragmenty*
  • Józef Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego” *
  • Wybrane baśnie polskie i europejskie, m. in.: Aleksander Puszkin, „Bajka o rybaku i rybce”, Charles Perrault „Kopciuszek”*
  • Wybrane podania i legendy polskie, m. in.: „O Lechu Czechu i Rusie”, „O Piaście Kołodzieju”*
  • Wybrane wiersze: Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Anny Kamieńskiej, Jana Twardowskiego, pieśni i piosenki patriotyczne *
Uzupełniające:
  • Andrzej Maleszka „Magiczne drzewo”, „Czerwone krzesło”
  • Roald Dahl „Charlie i fabryka czekolady”

Lektury oznaczone gwiazdką znajdują się w podręczniku.

Obowiązkowe:
  • Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii”„Lew, czarownica i stara szafa”
  • Ferenc Molnar „Chłopcy z placu broni”
  • B. Prus „Katarynka”
  • Wybrane mity greckie *
  • Biblia – fragmenty: powstanie świata i człowieka, oraz wybrane przypowieści ewangeliczne *
  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz, „Przyjaciele” - fragmenty *
  • Juliusz Słowacki „W pamiętniku Zofii Bobrówny” *
  • Wybrane wiersze: Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Anny Kamieńskiej, Tadeusza Różewicza, Jana Twardowskiego *
Uzupełniające:
  • Frances Hodgson Burnett „Tajemniczy ogród”
  • Joanna Olech „Rodzina Miziołków”

Lektury oznaczone gwiazdką znajdują się w podręczniku.

Obowiązkowe:
  • Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
  • John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  • Ignacy Krasicki, wybrane bajki *
  • Adam Mickiewicz „Powrót taty”, „Pan Tadeusz” – fragmenty *
  • Jan Parandowski „Przygody Odyseusza” *
  • Wybrane wiersze: Leopolda Staffa, Joanny Kulmowej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Anny Kamieńskiej, Tadeusza Różewicza, Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej *
Uzupełniające:
  • Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant”
  • Alfred Szklarski - wybrana powieść z cyklu o przygodach Tomka Wilmowskiego - „Tomek na Czarnym Lądzie”

Lektury oznaczone gwiazdką znajdują się w podręczniku.

Obowiązkowe:
  • Adam Mickiewicz „Dziady” cz. II
  • Adam Mickiewicz wybrany utwór z cyklu „Sonety krymskie” *
  • Adam Mickiewicz „Świtezianka”, „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika” *
  • Jan Kochanowski fraszki, pieśni, treny *
  • Juliusz Słowacki „Balladyna”
  • Ignacy Krasicki „Żona modna” *
  • Aleksander Fredro „Zemsta”
  • Henryk Sienkiewicz „Quo vadis”
  • Charles Dickens „Opowieść wigilijna”
  • Wybrane wiersze: Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Joanny Kulmowej, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Anny Kamieńskiej, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego *
Uzupełniające:
  • Zofia Kossak - Szczucka „Bursztyny” (wybrane opowiadanie)
  • Arkady Fiedler, Dywizjon 303"

Lektury oznaczone gwiazdką znajdują się w podręczniku.

Obowiązkowe:
  • Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”
  • Henryk Sienkiewicz „Latarnik”
  • Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”
  • Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”
  • Antoine de Saint – Exupery „Mały Książę”
  • Melchior Wańkowicz „Tędy i owędy” (wybrany reportaż)
  • Wybrane wiersze: Leopolda Staffa, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Anny Kamieńskiej, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Jarosława Marka Rymkiewicza, Wisławy Szymborskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Liberta, fraszki Jana Sztaudyngera i aforyzmy Stanisława Jerzego Leca *
  • Sławomir Mrożek, „Artysta”
Uzupełniające:
  • Eric Emmanuel Schmitt, „Oskar i pani Róża”
  • Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

Lektury oznaczone gwiazdką znajdują się w podręczniku.