SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI MARII KONOPNICKIEJ

W poniedziałek 9 maja w Niebieskiej, odbył się konkurs recytatorski poezji Marii Konopnickiej.  Konkurs został zorganizowany ze względu na to, że w maju tego roku świętujemy 180 rocznicę urodzin tej polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki, twórczyni literatury dziecięcej.

Maria Konopnicka została ogłoszona przez Sejm RP jednym z patronów roku 2022. Pisarka ta w szczególny sposób wpisuję się w historie naszego regionu. Niedaleko Krosna - w Żarnowcu znajduję się jej ukochany dwór - dar narodu polskiego podarowany jej za twórczość i wkład w krzewienie polskiego języka.

Konkurs rozpoczęła Pani Katarzyna Kubit, która w kilku słowach przybliżyła dzieciom postać Marii Konopnickiej. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o ciekawostkach z życia poetki, a także o tym w jaki sposób dworek w niedalekim Żarnowcu stał się jej własnością. Pani Małgorzata, nasza bibliotekarka odczytała kilka znanych cieciom wierszy Marii Konopnickiej i zachęciła naszych uczniów do czytania jej poezji.

Następnie wystąpili uczestnicy konkursu:

Klasa Ia

  • Karolina Pelczarska - wiersz pt. „Deszczyk”
  • Zuzanna Jórasz - wiersz pt. „Czy to bajka czy nie bajka”

Klasa IIa

  • Ewa Kurcab - wiersz pt. „Żuczek”
  • Szymon Szelc - wiersz pt. „Stary zegar od pradziada”

Klasa IIb

  • Jaśmina Szymczak - wiersz pt. „Nasza czarna jaskółeczka”

Klasa IIIa

  • Daniel Kurcab - wiersz pt. „Muchy w gospodzie”

Jury po obradach wyłoniło czworo laureatów.

  1. Miejsce I Szymon Szelc - kl. IIa
  2. Miejsce II zdobyły ex aequo Karolina Pelczarska - kl. Ia oraz Ewa Kurcab - kl. IIa
  3. Miejsce III Daniel Kurcab - kl. IIIa

Uczniowie, którzy zdobyli miejsce pierwsze i drugie, będą mieli zaszczyt reprezentować naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie recytatorskim, który odbędzie się 31 maja w Szkole Podstawowej Nr. 3 im. Marii Konopnickiej w Krośnie.

Gratulujemy!

Wspólne zdjecie laureatów konkursu wraz z jury.

GALERIA

Opracowanie - Katarzyna Kubit