MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W NASZEJ SZKOLE

Każdego dnia spotykamy wokół siebie osoby z niepełnosprawnościami. Czy jednak naprawdę je dostrzegamy? Czy reagujemy na ich potrzeby?

W dniu 5 grudnia 2022r. bardzo uroczyście obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.

Mieliśmy dziś szansę poznania niezwykłego człowieka – Pana Andrzeja Szczęsnego, polskiego narciarza, paraolimpijczyka, który jako reprezentant Polski brał udział w trzech olimpiadach. Swoją sportową pasją udowodnił, że niepełnosprawność nie ogranicza nikogo w spełnianiu marzeń. Odpowiadał na wszystkie pytania uczniów, którzy byli bardzo zainteresowani historią jego życia i sposobami pokonywania trudności.

Nie zabrakło także wielkiej niespodzianki, jaką było otwarcie nowej sali rehabilitacji i terapii ruchowej. Utworzenie w szkole sali wyposażonej w profesjonalny sprzęt pomoże w usprawnianiu różnych dysfunkcji narządów ruchu, i przyczyni się do podniesienia atrakcyjności i skuteczności zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno-kompensacyjnych.

Na otwarciu sali rehabilitacji i terapii ruchowej gościliśmy m. in. Przewodniczącego Rady Miasta Pana Zbigniewa Kubita, Zastępcę Prezydenta Miasta Krosna Pana Bronisława Barana, przedstawicieli rodziców oraz mediów. Jak zwykle mogliśmy liczyć na obecność Organu Prowadzącego Szkołę w osobie Pani Renaty Kopacz - Prezesa Spółki Niebieska 21, której roli przy tworzeniu nowej sali nie sposób nie docenić. W tym ważnym dla nas dniu były z nami media, które towarzyszą nam od chwili utworzenia szkoły – telewizja Obiektyw i portal terazKrosno.

Pierwsze próby opanowania nowego sprzętu rehabilitacyjnego odbyły się w pełnej integracji wszystkich uczniów szkoły pod nadzorem Jolanty Bałon - rehabilitanta i terapeuty oraz nauczycieli prowadzących zajęcia wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjnej i specjalistycznych zajęć ruchowych - Piotra Zajdla i Tomasza Surowańca.

Podczas warsztatów prowadzonych przez terapeutów przy współudziale naszych uczniów rozkodowywaliśmy różne rodzaje niepełnosprawności ucząc się zrozumienia dla ograniczeń osób niepełnosprawnych i właściwego reagowania na ich potrzeby. Zajęcia koordynowała Ewelina Kruczak – pedagog specjalny.

Podczas zajęć uczniowie doświadczali, w jaki sposób poznają i odbierają świat osoby z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową, słuchową z innymi niepełnosprawnościami uczące się w naszej szkole.

Dzieci z opaskami na oczach budowały wieże z klocków, chodziły po sali, malowały. Zmagania te przybliżyły uczniom specyfikę funkcjonowania osób niewidzących. Była także próba pisania pod powiększalnikiem dla osób słabowidzących. Kolejnymi zadaniami, przed którymi stanęli uczniowie, były ćwiczenia polegające na rozmowie bez słów przy użyciu gestów oraz rozmowa podczas dużego hałasu. W ten oto sposób uczniowie poznali trudności, z jakimi borykają się osoby słabosłyszące oraz osoby ze spektrum autyzmu. Ćwiczeniami, z którymi zmierzyli się uczniowie było poruszanie się na wózku, chodzenie z zawiązanymi nogami i budowanie wieży z kloców w grubych zimowych rękawicach, co dotyczyło osób z dysfunkcjami narządów ruchu.

Udział w warsztatach uświadomił dzieciom, jakie problemy napotykają w swoim życiu osoby z niepełnosprawnościami. Szybko dostrzegły, że wśród nas są osoby z różnorodnymi ograniczeniami. Zwykle tego nie zauważamy, ale im więcej będziemy wiedzieć, tym szybciej dyskretnie pomożemy, bo jak mawiał Janusz Korczak „Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie – naucz, jeśli nie wie – wytłumacz, jeśli nie może – pomóż”.

Na koniec podsumowane zostały wyniki konkursu plastycznego. I nagrodę zdobyła Karolina Pelczarska – uczennica klasy II a. Gratulujemy.

Nie wszystkie pomysły udało się w tak krótkim czasie zrealizować, ale wspólnie z terapeutami i wychowawcami klas będą realizowane podczas kolejnych warsztatów z naszego nowego cyklu „Razem rozkodowujemy różne niepełnosprawności”.

Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami w tym niezwykłym dniu.

GALERIA

Grażyna Gregorczyk
Dyrektor szkoły