ŚWIĘTA MAJOWE „BĄDŹ DUMNY - JESTEŚ POLAKIEM”

Maj jest szczególnym miesiącem w historii Polski. W pierwszych dniach tego miesiąca obchodzone są w Polsce trzy ważne święta: 1 maja - Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi oraz 3 maja Święto Uchwalenia Konstytucji.

W piątek 29.04.2022 br., odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji zbliżających się świąt związanych z historią naszej Ojczyzny.

Apel rozpoczął się wspólnym odśpiewaniem Hymnu Polski, następnie uczniowie w przedstawieniu słowno - muzycznym przypomnieli wydarzenia poprzedzające uchwalenie pierwszej w Europie Konstytucji i jej najważniejsze postanowienia.

„Żyjemy w Polsce, która może szczycić się długo oczekiwaną wolnością. Patrzymy w przyszłość, pamiętając jednak o doświadczeniach minionych lat. Dlatego dziś zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy w przeszłość” – tymi słowami rozpoczęła uczennica klasy II a program artystyczny.

Na scenie pojawili się posłowie oraz król Stanisław Poniatowski. Wokaliści zaśpiewali okolicznościowe piosenki a recytatorzy przy dźwiękach muzyki mówili o pięknej Naszej Ojczyźnie i jej roli w życiu Polaków.

Apel był okazją, by uczniowie mogli świadomie obserwować i przeżywać nadchodzące święta, wiedząc, kiedy powstały i jakie ważne wydarzenia upamiętniają.

Apel zakończył się przemówieniem pani dyrektor, Grażyny Gregorczyk, która mówiła o potrzebie pielęgnowania pamięci o polskiej historii. Zaapelowała także do dzieci, żeby pamiętały w swoich domach o wywieszeniu biało-czerwonych flag, jako symbol naszej radości z tego, że żyjemy w wolnym kraju. „Eksponujmy je z dumą i powagą. Pokażmy, że jesteśmy patriotami. Bądźmy dumni z naszych symboli narodowych i bycia Polką i Polakiem”.

Dla całej społeczności szkolnej była to wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Powagę uroczystości podkreśliły widoczne na scenie biało-czerwone flagi, widoczny odświętny ubiór i przypięte kotyliony w barwach narodowych.

PAMIĘTAJMY, ŻE NARÓD, KTÓRY ZAPOMINA
O HISTORII WŁASNEJ OJCZYZNY
TRACI SWOJĄ TOŻSAMOŚĆ
I SKAZANY JEST NA ZAGŁADĘ:
PATRIOTĄ - POLAKIEM SIĘ JEST,
A NIE BYWA…

GALERIA

Opracowanie - Elżbieta Stępak