WKRÓTCE ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

 

 
Przygotowujemy się do rozpoczęcia zajęć w szkole w systemie stacjonarnym. Mamy opracowane procedury funkcjonowania szkoły w warunkach epidemii. Większość z nich  z powodzeniem stosowaliśmy od 25 maja 2020 r., gdy wróciliśmy do szkoły po pierwszej fali epidemii. To jakie obostrzenia będą obowiązywały  na terenie naszej szkoły poinformujemy, po naradach z Podkarpackim Kuratorem Oświaty z udziałem przedstawicieli podkarpackiego SANEPID-u, które zostały zaplanowane na 25 i 26 sierpnia.

Mimo licznych ograniczeń, wynikających z  sytuacji epidemicznej  w kraju staramy się  w miarę możliwości poznawać naszych przyszłych uczniów. Nasi nauczyciele i wychowawcy w ramach spotkań adaptacyjnych w ostatnim tygodniu gościli w zerówce u naszych przyszłych pierwszaków. Do wspólnych zajęć zaproszeni zostali wszyscy przyjęci do klasy pierwszej w naszej szkole. Przełamane zostały  pierwsze lody podczas wspólnej zabawy. Nie zabrakło tańców, kreatywnych zajęć plastycznych, rozmów w języku angielskim z udziałem native speakera jak również aktywności fizycznej. Przyszli uczniowie byli także na wycieczce w dworku Marii Konopnickiej oraz na „Lekcji Kaligrafii” w starej szkole ludowej w Żarnowcu. Niektórzy wypoczywają jeszcze na wakacjach - z nimi będziemy zapoznawać się od 1 września.

 
  
 
      

  

W szkole czekają na naszych uczniów komplety podręczników, zeszyty a na pierwszoklasistów legitymacje szkolne. We wszystkich salach, gdzie uczyć będą się dzieci obok tablic magnetycznych znajdą się także tablice interaktywne. W świetlicy zauważycie na pewno nowe pomoce dydaktyczne, ale podobnie jak pod koniec roku w żadnej sali nie będzie pluszaków, miękkich, puszystych dywanów ani żadnej rzeczy trudnej do dezynfekcji.
 
   

  

Biorąc pod uwagę aktualne przepisy wydane przez Ministra Edukacji Narodowej przypominam, że jedyną formą edukacji jest nauka stacjonarna. Ci rodzice, którzy chcieliby, aby dziecko od 1 września uczyło się zdalnie nie mają wyboru jak w roku ubiegłym. Ewentualna nauka zdalna lub hybrydowa może pojawić się tylko w przypadku zaostrzenia sytuacji epidemicznej.

Rodzice naszych uczniów, którzy mają problemy zdrowotne uniemożliwiające lub znacznie utrudniające uczęszczanie do szkoły
, mają prawo do nauczania indywidualnego – w tej sprawie należy kontaktować się ze szkołą (wymagany stosowny dokument z poradni psychologiczno -pedagogicznej).  
Od tego roku szkolnego dla uczniów, także spoza naszej szkoły wdrażamy edukację domową - opcja ta, w związku z koronawirusem zyskuje coraz bardziej na popularności. Tą formą nauki objętych jest w Polsce ponad 12 tys. Uczniów. Do niedawna do uzyskania zgody dyrektora na taką formę nauki trzeba było ubiegać się o pozytywną  opinią publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Obecnie taka opinia nie jest wymagana. Dyrektor przedszkola lub szkoły, wydaje zezwolenie w tej sprawie na wniosek rodziców (przed rozpoczęciem roku szkolnego albo w trakcie roku szkolnego). To forma przydatna dla tych rodziców, którzy chcieliby korzystać ze zdalnego nauczania.
Aby rodzicom dzieci, które będą uczone w domu ułatwić naukę podpisaliśmy współprace z Centrum Nauczania Domowego, które będzie pomagać w nauce dzieciom realizujących obowiązek nauki poza szkołą korzystając z form zdalnej edukacji. Centrum posiada Internetową Platformę Edukacyjną (IPE), która zawiera narzędzia
i treści umożliwiające nauczanie w domu. Razem z dzieckiem można swobodnie korzystać z dużej ilości materiałów edukacyjnych bogatych w filmy, animacje, piosenki i gry edukacyjne. Każdy rodzic korzystający za naszym pośrednictwem otrzymuje login i hasło do konta dziecka. Platforma jest dostępna 24h/7 dni w tygodniu, co pozwala dostosować naukę do indywidualnego grafiku zajęć rodziny. Dziecko objęte tą formą edukacji może także korzystać z zajęć pozalekcyjnych w szkole. Dwa razy w roku szkoła organizuje egzaminy, które są podstawą ustalania ocen i promocji do kolejnej klasy. Jeżeli chcecie Państwo wiedzieć więcej na temat edukacji domowej zapraszam na stronę https://www.domowi.edu.pl/ lub do kontaktu z dyrektorem naszej szkoły.
 

Spotkania w sprawie ipetów już się rozpoczęły, co pozwoli realizować zajęcia rewalidacyjne i inne o charakterze terapeutycznym od pierwszego tygodnia nauki
w szkole. Mamy także  uzgodnione zajęcia dodatkowe, na które zgłaszaliście Państwo zapotrzebowanie. Wprowadzamy też możliwość korzystania w szkole nie tylko
z obiadów, ale także o co Państwo wnioskowaliście ze śniadań i podwieczorków.
 
Mamy nadzieję, że nie przeszkodzi nam koronawirus i będziemy realizować ambitne plany i zamierzenia. Systematycznie będziemy informować Państwa o szczegółach organizacji w szkole, ale już dziś zapraszam rodziców dzieci klas pierwszych na spotkanie bezpośrednio po rozpoczęciu nowego roku szkolnego, które zaplanowaliśmy w szkole o godz. 9.00.
 
Dyrektor Grażyna Gregorczyk