WYCIECZKA DO BOCHNI I NOWEGO WIŚNICZA W RAMACH PROJEKTU MEiN „POZNAJ POLSKĘ”

„Poznaj Polskę" to program, w ramach którego szkoły mogą otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Z katalogu wskazanego przez MEiN wybraliśmy:

  • Kopalnię Soli w Bochni
  • Zespół Architektoniczno – Krajobrazowy w Nowym Wiśniczu

Na to przedsięwzięcie nasza szkoła otrzymała dofinansowanie Ministra Edukacji i Nauki w wysokości 4 720 zł. Całkowity koszt zadania przekroczył 6 000 zł.

W dniu 30 listopada 35 uczniów klas I- III pod opieką nauczycieli o 8.00 ruszyło w drogę . Dla dzieci była to pierwsza całodzienna wycieczka autokarowa.

Podczas wycieczki uczniowie mieli możliwość poznania dwóch ciekawych miejsc na terenie Małopolski. Pierwszym był zabytkowy Zespół Architektoniczno - Krajobrazowy w Nowym Wiśniczu, drugim natomiast Kopalnia Soli w Bochni. Od samego początku wycieczki zaznajamialiśmy się z ciekawostkami dotyczącymi mijanych miast i osobliwościami geograficzno-przyrodniczymi.

Zespół Architektoniczno- Krajobrazowy w Nowym Wiśniczu

Spacer po Nowym Wiśniczu był okazją do zapoznania się z urokliwą architekturą przepięknie położonego miasteczka, zaznajomienia się z jego przeszłością i teraźniejszością.

Szczególne zainteresowanie dzieci wzbudził górujący nad miasteczkiem zamek obronny oraz dawny klasztor Karmelitów Bosych - obecnie zakład karny.

Po drugim śniadaniu i krótkim odpoczynku w autokarze dojechaliśmy do Bochni, gdzie zwiedzaliśmy kopalnię soli.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli Bochnia, to najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce. Jest to również najstarszy, nieprzerwanie od 1248 r. działający, zakład górniczy. Ten niezwykły, zabytkowy obiekt w 2013 roku dołączył do prestiżowej Listy Światowego dziedzictwa UNESCO. Od 2000 r. jest również Pomnikiem Historii.

Bocheńska kopalnia to wiele możliwości i atrakcji. W unikalnym, podziemnym labiryncie solnych korytarzy, czekało na nas wiele niespodzianek. Do podziemnego miasta, w którym dzieci spędziły ponad cztery godziny zjeżdżaliśmy jak prawdziwi górnicy – windą górniczą.

Kolejka górnicza to nie tylko element wystroju trasy turystycznej, ale transport dla turystów podwożący ich na początek trasy turystycznej.

Podziemna wycieczka była dla dzieci ogromną atrakcją. Turystyczna kolejka, szyb górniczy, labirynty korytarzy, kaplica Świętej Kingi przez którą kilka razy dziennie przejeżdża kolejka, liczne multimedialne atrakcje, a także dostosowane do wieku dzieci opowieści przewodników, były znakomitą lekcją historii.

Dzieci podczas wędrówki pod ziemią poznawały historię kopalni, fakty z życia i pracy górników wydobywających sól od 1248r., znakomicie odpowiadały na pytania przewodników, nauczyły się pozdrowienia górników i wiersza o pracy górników.

Dzieciom podobała się całoroczna szopka bożonarodzeniowa w kaplicy świętej Kingi, w której śnieg zastępuje biała sól.

W jednej z podziemnych komnat na dzieci czekał tajemniczy Skarbnik, który od wieków strzeże tajemnic kopalni.

Po ciekawej lekcji i sprawdzeniu znajomości wiedzy grupy, dzieci otrzymały od Skarbnika Kopani drobne upominki (woreczki z solą).

Wizyta u Skarbnika to kolejna atrakcja, gwarantująca wiele niezapomnianych wrażeń, dzięki którym poznaliśmy piękno i unikalność bocheńskiej kopalni.

Wszystkim smakował obiad w podziemnej restauracji. Jeszcze tylko małe zakupy pamiątkowych gadżetów i mogliśmy udać się ponownie do szybów, gdzie czekały na nas windy, które w szybkim tempie wyniosły nas na powierzchnię Tam pożegnaliśmy się z panem przewodnikiem górniczym tradycyjnym „Szczęść Boże”.

Na dziedzińcu kopalni zrobiliśmy sobie - podobnie jak wcześniej w Nowym Wiśniczu - kilka pamiątkowych fotografii, które będą nam przypominać miłe chwile spędzone na wyciecze szkolnej.

Mimo jesienno-zimowej aury wycieczka była bardzo udana. Uczniowie nie tylko poznali ciekawe miejsca wpisane do rejestru zabytków, ale wspaniale zintegrowali się podczas wspólnie spędzonego dnia i już rozpoczęli planowanie kolejnej szkolnej wycieczki.

GALERIA