JAK W NIEBIESKIEJ ŚWIĘTOWALIŚMY DZIEŃ DZIECKA

 

Pierwszy dzień  czerwca to święto wszystkich dzieci. Ten dzień  dla uczniów Niebieskiej  był wyjątkowy. Zamiast lekcji – szkolna wycieczka.

Nie zabrakło życzeń, prezentów, lodów i doskonałej zabawy, ale nasi uczniowie otrzymali także sporą porcję wiedzy związaną z naszym regionem.  Wycieczka była doskonałą okazją do integracji wszystkich naszych uczniów, w tym z edukacji domowej oraz dzieci, które  dołączą do nas od nowego roku szkolnego.

Piękna słoneczna pogoda jak na zamówienie towarzyszyła nam podczas zwiedzania  Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Byliśmy pierwszą grupą, która po wielu miesiącach przerwy spowodowanej pandemią miała możliwość zwiedzania Skansenu z przewodnikiem. Spacerując alejkami podziwialiśmy unikatowe urządzenia związane z początkami przemysłu naftowego, rafineryjnego i gazowego. Wielką atrakcją były stare szyby naftowe. W otoczeniu przepięknego lasu zobaczyliśmy pierwszą na świecie kopankę ropy naftowej o imieniu „Franek”.
 

 
 

Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda w wydobywana z ziemi ropa naftowa, poczuć zapach „czarnego złota”. Wiedzą już, że bąbelki wydobywające się z szybu to gaz ziemny i  jakie produkty otrzymujemy z ropy naftowej. Każde z dzieci jednym tchem  wymienia już  przynajmniej kilka produktów, do wyrobu których potrzebna jest ropa naftowa.


W starych budynkach skansenu przenieśliśmy się w czasy, kiedy na kopalni pracował sam Ignacy Łukasiewicz.  Dzięki nowoczesnym multimediom mogliśmy zobaczyć jak pracowało się w starej aptece i co można było tam  wówczas kupić.


 


Duże wrażenie zrobiła wystawa zabytkowych lamp naftowych- każdy chciał je kupić lub najlepiej dostać w prezencie. 


Nie spodziewaliśmy się, że życzenia z okazji Dnia Dziecka złożą naszej grupie pracownicy skansenu. Jeszcze pamiątkowe zdjęcie i obdarowane kolorowymi balonikami dzieci wróciły  do autokaru.


Następnym punktem wycieczki był Dwór Ostoia   w Klimkówce, z pięknym parkiem, placem zabaw i oczywiście z basenem, który dla dzieci stanowił nie lada atrakcję. Pod okiem instruktorów dzieci  szlifowały umiejętności pływackie, świetnie się przy tym bawiąc.


Cały czas spędzaliśmy aktywnie, nie zabrakło placu zabaw i gier na świeżym powietrzu.
 

 

Po pysznym obiedzie wstąpiliśmy na lody do Rymanowa, których fundatorem był jeden z Rodziców.   

Był to ciekawy, świetny dzień, pełen wrażeń oraz doskonała okazja do integracji. Na wycieczce nie zabrakło rodziców, którzy dołączyli do grona opiekunów. Po powrocie do szkoły świętowaliśmy wspólnie z Rodzicami prezentując nasze umiejętnosci wokalno-aktorskie, ale także podziwiając Rodziców, którzy  mieli do wykonania trudne, ale ciekawe i wesołe zadania. 

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki, dodatkowe porcje lodów i ciasteczka. 

Wszystkim naszym sponsorom, na których zawsze możemy liczyć w imieniu całej społeczności Niebieskiej  serdecznie dziękuję    

 
Grażyna Gregorczyk
Dyrektor szkoły